Ostatnimi czasy bardzo dużo się mówi o teoriach spiskowych. Ludzie doszukują się
w każdym logo firmy jakichś tajemniczych podtekstów. Co ostatnio mnie zaintrygowało, to Efekt Mandeli. Można by uznać, że jest to pewnego rodzaju teoria spiskowa. Efekt Mandeli to, najprościej mówiąc, wydarzenia, rzeczy bądź zjawiska, które ludzie postrzegali w zupełnie inny sposób. Dla przykładu, możemy zaliczyć do tego brak szelek u sławnej Myszki Miki lub brak czarnej końcówki pioruna u Pikachu. Skąd się wziął Efekt Mandeli?
Zaczęło się to od śmierci prezydenta Nelsona Mandeli w 2013 roku. Bardzo duża grupa ludzi była święcie przekonana, że zginął w więzieniu w latach ‘80. Skąd wzięła się ich wersja wydarzeń? Tego nie wie nikt. Jest to bardzo ciekawe zjawisko i zwróciło moją uwagę niejednokrotnie. Ale czy to nie czasem kolejny wybryk ludzkiego umysłu? Ludzie uwielbiają tworzyć sensacje, uwielbiają odchodzić od norm i znajdować we wszystkim drugie dno. Z jednej strony to dobrze, ale czy to jest w ogóle potrzebne? Przeraziły mnie również fakty dotyczące śmierci Micheala Jackson’a. Spisek związany z jego lekarzem oraz wytwórnią, dla której pracował jest przerażający i tak, jak w przypadku prezydenta N. Mandeli, dzisiaj są zwolennicy teorii, że Król Popu nie umarł. Czy to prawda? Tego pewnie się nie dowiemy. Możliwe, że siedzi teraz w Puszczy Amazońskiej, patrzy na ten świat obrastający w kurz i cieszy się, że nie musi tego przeżywać.
Nie wszyscy ludzie dostali jednak szansę oderwania się od rzeczywistości. Każdego dnia podejmujemy wybory, które mają znaczący wpływ na nasze dalsze życie. Efekt Mandeli to teoria, w której jest tyle równoległych światów, ile decyzji podejmuje się w życiu. Człowiek każdego dnia musi decydować o sprawach mniej lub bardziej dla niego ważnych. Ale czy są mniej ważne decyzje? Moim zdaniem każda z nich, od wytypowania koloru koszulki, po bardzo znaczący wybór szkoły, pracy czy drogi życiowej, jest istotna. Za każdym z tych postanowień ciągnie się sznur niekontrolowanych wydarzeń. Gdybyśmy wybrali coś zupełnie innego, może nasze „dzisiaj” byłoby teraz całkowicie inne. Wierzę, że moje życie, jak i życie każdego człowieka, kształtowane jest poprzez wybory. Nasze decyzje uformowały nas i dlatego jesteśmy tu gdzie jesteśmy, robimy to, co robimy i jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Pamiętajmy, zarówno życie, jak i cały świat, to dwie wielkie niewiadome, ale to my decydujemy o naszych wyborach. Stąd ogólne stwierdzenie, że jesteśmy kowalami własnego losu. Uważam, że Efekt Mandeli jest prawdopodobny i sam czasami miałem takie poczucie, jak w tej teorii.
Oskar Mazalon